Národní filmové muzeum
cz / eng
novinka: VR film Tmání
×

Přijďte na netradiční filmový zážitek ve virtuální realitě. Každý den 13:00 - 19:00, mimo pondělí.

Více zde

Prohlídky muzea NaFilM pro zájemce z pedagogické veřejnosti

Komentované prohlídky otevřené pro učitele, lektory a muzejní pedagogy představí edukační využití interaktivní expozice Národního filmového muzea NaFilM.

Pod vedením spoluzakladatelů muzea se seznámíte s uplatňovanými principy zážitkové edukace, která nabízí nový rozměr návštěvnické zkušenosti a jedinečné rozšíření klasické výuky. Poznáte, jak lze k dějinám filmu přistupovat, aby souzněly se zkušenostmi nastupující generace, jak skrze nevšední prezentaci filmového média v muzeu aktivně a motivačně podněcovat proces poznávání a zapojovat do něj tvůrčí rozměr. Seznámíme vás s naší nabídkou školních programů i s možnostmi jejich individuálního přizpůsobení. Rovněž ponecháme prostor pro sdílení vašich podnětů, potřeb a zkušeností s cílem přiblížit edukační nabídku muzea NaFilM současné výuce v různých předmětech a také pružněji reagovat na probíhající revizi rámcových vzdělávacích plánů.

Specializovaná prohlídka se uskuteční 10. května v 15:30. Zájemci se mohou přihlašovat na e-mail natalie.cerna@nafilm.org do 9. května. Vstup volný.

Předchozí akce

Inspirační program muzejní edukace pro pedagogy a lektory

Muzeum NaFilM ve spolupráci s dalšími muzejními institucemi uspořádalo v rámci festivalu Academia film Olomouc otevřený program pro sdílení inspirací v oblasti inovativní muzejní edukace. Hostitelem akce byla Pevnost poznání, v jejichž prostorách během středy 26. dubna proběhly ukázkové prezentace edukačních programů a formátů pro zájemce především z řad lektorů a pedagogů. První dva bloky představovaly plnohodnotné workshopy vedené přizvanými muzejními pedagogy (NaFilM prezentoval dílnu seznamující se základy filmového promítání s využitím experimentů J. E. Purkyněho), poslední blok měl formu průchozího tržiště s prezentací edukačního využití exponátů, herních principů i nových technologií. Časový harmonogram programu s anotacemi je k dispozici zde.

Obraz versus nemocná duše (přednáška & diskuze k VR filmu Tmání)

VR film Tmání, který nyní uvádíme v nové instalaci, otevírá důležité téma duševního zdraví. Jak nám s našimi vnitřními démony může pomoct umění, obrazy nebo třeba film ve virtuální realitě?

Přijďte diskutovat s režisérem Tmání Ondřejem Moravcem a teoretičkou umění Natálií Drtinovou v rámci série akcí Fresh Eye. Již v pátek 31. března od 18:00.

Jakým způsobem se duševní nemoc propisuje do komunikace obrazem? Jak obrazy zachycují duševní stavy a také napomáhají léčbě nemocné duše? Večer, který vzniká ve spolupráci platformy Fresh Eye, produkční společnosti Frame Films a filmového muzea NaFilM, nabízí dva krátké přednáškové vstupy a debatu. Ty se věnují vztahům mezi filmovým a výtvarným obrazem a duševními nemocemi.

Pro všechny návštěvníky bude připraven voucher, díky němuž získají možnost zhlédnout film Tmání během své další návštěvy prostor Národního filmového muzea NaFilM.

Vstup na akci je zdarma.

Prohlídka muzea NaFilM pro zájemce z odborné a pedagogické veřejnosti

Komentovaná prohlídka otevřená pro muzejní odborníky a pedagogy, učitele a lektory představí interaktivní expozici Národního filmového muzea NaFilM z hlediska specifické komunikační a edukační koncepce.

Pod vedením spoluzakladatelů muzea se seznámíte s uplatňovanými principy zážitkové edukace, která nabízí nový rozměr návštěvnické zkušenosti. Představí vám unikátní design, který propojuje analogové instalace s digitálními technologiemi, a nabízí tak nové možnosti, jak v muzejním prostoru komunikovat různorodé aspekty filmového média. Přesvědčíte se, že výstava filmové historie se nemusí omezovat pouze na projekce filmových ukázek nebo technické exponáty. Sami přitom budete moci zhodnotit, jaký vzdělávací potenciál představuje muzeum bez rozsáhlých sbírek a vystavených historických exponátů.

Prohlídka zahrnuje i testovací prezentaci nového obsahu virtuální reality, který představuje jeden z inovativních edukačních formátů, na jejichž vývoj se tým muzea NaFilM aktuálně zaměřuje díky mezinárodní podpoře z programu Kreativní Evropa či Norských fondů.

Prohlídka se uskuteční 8. listopadu od 9:30 do 11:30. Zájemci se mohou přihlašovat do neděle 6. listopadu 2022 na e-mail muzeum@nafilm.org. Vstup volný.

Filmový Halloween v muzeu

Máte rádi film, ale ještě raději se bojíte? Poslední říjnový víkend proměníme muzeum ve strašidelný dům. Na své si přijdou jak milovníci hororu, tak i ti, co se jen chtějí kamarádit se strašidly. První den pro vás muzeum necháme otevřené až do noci, přihlásit se můžete na výjimečně morbidní komentovanou prohlídku okořeněnou o projekce obskurních raných filmů. Za nedělního rozbřesku vezměte děti na naši animační dílnu, na které oživíte přízraky na obyčejném gramofonu.

Program:

Sobota 29. října
18:45 - 20:00 - projekce raných hororů a krvelačný drink 💉
20:00 - 22:00 - speciální komentovaná prohlídka 🧛‍♂️
Cena za celý program: 210 Kč (160 Kč zvýhodněné vstupné)

Neděle 30. října
10:00 - 12:30 - halloweenský workshop pro rodiny s dětmi
Cena: 80 Kč za dítě + doprovod zdarma

Přihlašujte se na: muzeum@nafilm.org do 29. října do 18:00, pozdější zájemci na telefonním čísle 603 195 998

Večerní škola NaFilM 2022 - Senzační počátky filmu

Pro podzimní večery nabízíme v našem muzeu nový vzdělávací program pro všechny milovníky filmu!

Cyklus přednášek a aktivit v prostorách muzea NaFilM vás zavede na výpravu do fascinujícího světa filmové prehistorie a rané kinematografie. Jak vypadala kina ve středověku? Prchali skutečně diváci z kina před přijíždějícím vlakem? A proč zemřelo v kinech tolik lidí, když žádný vlak nikoho nepřejel?

Pokud chcete znát odpovědi, přihlaste se na náš nový kurz filmové historie, kterým vás provede jeden ze zakladatelů NaFilM, kurátor a filmový historik Jakub Jiřiště. Od 5. října, každých 14 dní ve středu od 19:00.

Večerní škola je ideální pro každého milovníka filmů, který chce objevovat pozoruhodný příběh tohoto média v netušených rozměrech a překvapivých souvislostech. Pokud máte zájem začít se živě zajímat o historii filmu či ji v budoucnu studovat, tento cyklus je ideálním zasvěcením.

Lektor Jakub Jiřiště je vystudovaným filmovým historikem a spoluzakladatelem muzea NaFilM, pro nějž vytváří edukační aktivity. Společně s ním se seznámíte s objevy filmových archeologů, které vyvrátily řadu mýtů o počátcích filmu. Přesvědčíte se, že raný film nebyl žádným primitivním zárodkem a dokázal svým účinkem předznamenat dnešní virtuální realitu i blockbustery. A také poznáte, že počátek 20. století byl nejen na plátně dobou senzací, nad kterými se i dnes tají dech.

Přihlášky: jakub.jiriste@nafilm.org
Termíny kurzu: 5. 10., 19. 10., 2. 11., 16. 11. a 30. 11.
Místo konání: Muzeum NaFilM
Čas: 19:00 - 21:00
Kapacita: 20 účastníků
Lektor: Jakub Jiřiště
Cena: 1 200 Kč

Rezidence pro kreativní tvůrce v rámci mezinárodního muzejního projektu MUSE.ar

Hledáme tvůrce napříč obory – od designerů, výtvarníků, animátorů a tvůrců interaktivního obsahu přes programátory a scénografy po kurátory, edukátory nebo architekty. Zapojte se do tvorby nových instalací nebo digitálních nástrojů, které umožní muzeím pracovat s exponáty a sbírkami inovativním a smysluplným způsobem – ať již tvorbou muzejního průvodce, virtuální či rozšířené reality nebo třeba digitální hry. Rezidence bude probíhat v jednom z partnerských muzeí projektu.

Deadline pro zaslání přihlášek: 25. dubna 2021

Rozehrajeme tě!

Otevřeno:
Út - Ne | 13:00 – 19:00
(dopoledne školní skupiny)
Vstupné:
základní: 190 Kč
snížené (děti, studenti, senioři): 140 Kč
rodinné (2+2): 560 Kč
Kontakty:
muzeum@nafilm.org
telefon: +420 603 195 998
Mozarteum, Jungmannova 748/30, Praha 1
vchod z Františkánské zahrady od Jungmannova náměstí
Projekt je realizován s finanční podporou hl.m.Prahy, Státního fondu kinematografie a Ministerstva Kultury. NaFilM dlouhodobě podporuje také Univerzita Karlova, která projektu NaFilM udělila prestižní cenu Miloslava Petruska za jeho mimořádný přínos.